DCSIMG
Tektronix » Data Sheets » Products » Oscilloscopes » Oscilloscopes up to 500MHz » DPO3000 Series


Click to Enlarge

Ürün Bilgisi
Giriş
Karakteristikler/Spekler
Sipariş Bilgisi
Print Edilebilir Döküman (2 MB)

Satınalma Bilgisi
Satış ile Görüşmek İste
Demo İsteği

Teklif isteği

İlave Bilgiler
Find an Authorized Distributorwidth=10
DPO3000 Series Homewidth=10
NI LabVIEW SignalExpress Tektronix Edition Softwarewidth=10
Classroom and Lab Resourceswidth=10
Online Oscilloscope Advisorwidth=10

DPO3000 Serisi Dijital Fosfor Osiloskoplar

DPO3012 • DPO3014 • DPO3032 • DPO3034 • DPO3052 • DPO3054

Özellikleri ve Avantajlari

Temel Performans Özellikleri
  • 500, 300, 100 MHz bant genisliginde modeller
  • 2 ve 4 kanalli modeller
  • Tüm kanallarda 2,5 GS/s düzeyine kadar örnekleme hizlari
  • Tüm kanallarda 5 MS kayit uzunlugu
  • 50.000 wfm/s maksimum dalga formu yakalama hizi
  • Gelismis tetikleme grubu
Seri Veri Yolu Tetikleme ve Kod Çözücüsü
  • I2C, SPI, CAN, LIN, RS232/422/485/UART seri tetikleme, kod çözme ve analiz seçenekleri
Kullanim Kolayligi Saglayan Özellikler
  • Dalga formu analizinde benzeri görülmemis bir verim saglayan Wave Inspector® kontrolleri
  • 9 inç (229 mm) WVGA genis ekran renkli monitör
  • Hizli ve kolay bilgi depolama için ön panelde USB 2.0 baglanti
  • USBTCM kullanarak osiloskobun PC üzerinden dogrudan kontrolünü saglamak için USB 2.0 aygit baglanti noktasi
  • Dahili ethernet baglanti noktasi
  • Tak-ve-çalistir baglanti ve analiz yazilimi çözümleri
  • e*Scope uzaktan görüntüleme ve kontrol
  • Otomatik ölçeklendirme ve birimler için aktif, diferansiyel ve akim problarini destekleyen TekVPI® prob ara birimi
  • Az yer kaplar ve hafiftir - Sadece 5,4 inç (137 mm) derinliginde ve 9 lbs agirliginda. (4 kg)

Uygulamalar

  • Gömülü tasarim ve hata ayiklama
  • Geçici olaylarin sorgulanmasi
  • Güç ölçümleri
  • Video tasarim ve hata ayiklama
  • Spektral analiz
  • Otomotiv elektronik tasarim ve hata ayiklama
  • Üretim testi ve kalite kontrolü
  • Elektromekanik tasarim ve analiz
  • Biyomedikal ürün gelistirme
  • Endüstriyel kontrol

DPO3000 Serisi Dijital Fosfor Osiloskoplar

Tasarimlardaki Karisik Sinyal Hatalarinin Ayiklanmasinda Kullanilan Çok Özellikli Araçlar

Sorunlara Hizli Çözüm

DPO3000 Serisi dijital fosfor osiloskoplar (DPO) en zorlu sinyalleri bile görüntüleyebildiginiz bir performans saglar. 100 MHz ile 500 MHz arasinda degisen bant genislikleri ve tüm kanallarda 5x yüksek hizda örnekleme ve sin(x)/x enterpolasyon standardi sunan tüm modelleri ile en hizli geçici olaylarin bile hassas biçimde elde edildiginden ve görüntülendiginden emin olabilirsiniz. Tüm kanallardaki standart 5M kayit uzunlugu hassas zamanlama çözünürlügünü korurken ayni zamanda sinyal aktivitesine ait uzun pencereler elde etmenize olanak tanir. 50.000 wfm/s dalga formu yakalama hizi anlasilmasi zor hatalarin ve diger nadir olaylarin yakalanma olasiligini en üst düzeye çikarir.


Yüksek dalga formu yakalama hizi anlasilmasi zor hatalarin ve diger nadir olaylarin yakalanma olasiligini en üst düzeye çikarir.

DPO3000 Serisi kürsörleri, 29 otomatik ölçümü, istatistikleri ve dalga formu matematigini içeren çesitli analitik çözümler sunar. Az yer kaplamasina (sadece 5,4 inç derinliginde) ve hafifligine (9 lbs.) ragmen, DPO3000 Serisi üstün performansa, büyük 9 inçlik WVGA genis ekran monitöre ve her bir kanal için ayri düsey kontrol dügmelerine sahiptir.

Ortak Standartlar için Seri Hata Ayiklama

Seri Tetikleme ve Analiz

Yüksek kayit uzunlugunu gerektiren uygulamalarin en çok kullanilanlarindan bir tanesi de gömülü sistem tasarimindaki seri veri analizidir. Gömülü sistemler genel olarak her yerde bulunur. Bunlar arasinda mikroislemciler, mikrokontrolörler, DSP'ler, RAM, EPROM'lar, FPGA'lar, A/D'ler, D/A'ler ve I/O gibi birçok farkli tipte aygit bulunabilir. Bu farkli aygitlar geleneksel olarak genis paralel veri yollarini kullanarak birbirleriyle ve dis dünya ile haberlesir. Ancak günümüzde gittikçe artan sayida gömülü sistem; daha az kart alani ihtiyaci, daha az sayida pin, daha düsük enerji tüketimi, gömülü clock isaretleri, gürültüye karsi daha etkin koruma için diferansiyel sinyalleme ve en önemlisi daha düsük maliyet gibi nedenlerle bu genis paralel veri yollarinin yerine seri veri yollarini kullanmaktadir. Seri veri yollarinin çok sayida yarari olsa da, ayni zamanda seleflerine (paralel veri yollari) göre belirli zorluklari da beraberinde getirir. Ilgilenilen olaylari izole etmenin daha güç ve osiloskop ekraninda görüntüleneni yorumlamanin daha zor olmasi nedeniyle veri yolu ve sistem problemlerinin ortaya çikarilmasinda güçlüklerle karsilasilabilir. DPO3000 Serisi bu problemlerin üstesinden gelir.

Veri Yolu Ekrani - Veri yolunuzu meydana getiren sinyallerin (clock isareti, veri, çip devreye alma(çip enable), vb.) daha yüksek seviyeli, kombine görünümünü sunarak paketlerin nerede baslayip nerede sonlandigini bulmayi ve adres, veri, tanimlayici, CRC, vb. gibi alt paket bilesenlerinin tanimlanmasini kolaylastirir.

Seri Tetikleme - Popüler seri ara birimler olan I2C, SPI, CAN, LIN ve RS232/422/485/UART üzerindeki paket baslangici, özel adresler, özel veri içerigi, benzersiz tanimlayicilar vb. gibi paket içeriginde tetikleme.


Bir I2C veri yolu üzerinden giden özel bir veri paketinde tetikleme. Sarı dalga formu clock işaretini ve mavi dalga formu veriyi gösterir. Bir veri yolu dalga formu Start (Başlat), Address (Adres), Read/Write (Okuma/Yazma), Data (Veri) ve Stop (Durdur) içeren kodu çözülmüş paket içeriğini sunar. .

Veri Yolu Kod Çözme - Dalga formundaki clock isaretlerini görsel olarak incelemekten, her bit'in 1 ya da 0 olup olmadigini kontrol etmekten, bit'leri baytlara dönüstürmekten ve on altilik deger belirlemekten yoruldunuz mu? Birakin osiloskop bunu sizin için yapsin! Osiloskop veri yolundaki her paketin kodunu çözebilir ve degeri veri yolu dalga formunda on altili, ikili, onlu veya ASCII (standarda bagli olarak) düzeninde görüntüleyebilir.

Paket Kod Çözme Tablosu - Kodu çözülmüs paket veriyi veri yolu dalga formunun kendisi üzerinde görmenin yani sira, bir lojik analizörde gördügünüze benzer bir çizelge seklinde tüm yakalanan paketleri de görüntüleyebilirsiniz. Paketler zaman damgalidir ve her bilesen (Adres, Veri, vb.) için sirasiyla sütunlar halinde listelenir.


Uzun bir acquisition’da her bir CAN paketi için kodu çözülmüş Identifier (Tanımlayıcı), DLC, Data (Veri) ve CRC’yi gösteren paket kod çözme tablosu.

Arama - Seri tetikleme ilgilenilen olayin izole edilmesinde çok yararli olmakla birlikte, data bir kez yakaladiktan sonra ve etrafindaki veriyi analiz etmeniz gerektiginde ne yaparsiniz? Geçmiste kullanicilar manuel olarak dalga formunda bit'leri sayarak ve çevirerek olaya neyin neden oldugunu bulmaya çalisirlardi. DPO3000 Serisi ile seri paket içerigi dahil olmak üzere kullanici tanimli kriter için edinilen verilerde osiloskobun arama yapmasini saglayabilirsiniz. Her olay bir arama isaretiyle vurgulanir. Isaretler arasinda hizli gezinti için ön paneldeki Previous (←) ve Next (→) tuslarina basmaniz yeterlidir.


Adres değeri 76 için yapılan bir aramanın sonuçlarını gösteren I2C kod çözme. Beyaz üçgenler kayıt dahilindeki her bir Adres Değeri 76 durumunu gösterir.

 

İşinizi Kolaylaştıran Tasarım

Wave Inspector® Navigasyon

Google ve Yahoo gibi arama motorları olmadan, Sık Kullanılanlar ve Bağlantılar gibi tarayıcı özellikleri olmadan veya AOL, MSN gibi İnternet Servis Sağlayıcıları olmadan internet’i verimli biçimde kullanmaya çalıştığınızı hayal edin. Artık dijital osiloskoplarında gerçekten yüksek kayıt uzunluğunu kullanmaya çalışan çoğu modern osiloskop kullanıcısının neler hissettiğini biliyorsunuz. Bir osiloskobun kritik özelliklerinden birisi olan kayıt uzunluğu, osiloskobun tek bir acquisition’da sayısallaştırabileceği ve saklayabileceği örnek sayısıdır. Kayıt uzunluğu arttıkça, yüksek çözünürlükte (yüksek örnekleme hızı) yakalayabileceğiniz zaman penceresi büyür. İlk dijital osiloskoplar sadece 500 noktayı yakalayabilmekte ve saklayabilmekteydi, bu da sorgulanan olay çerçevesindeki tüm bilgileri elde etmeyi oldukça zorlaştırıyordu. Yıllar içinde, osiloskop tedarikçileri yüksek çözünürlükte uzun yakalama pencerelerine olan piyasa taleplerini karşılamak amacıyla çoğu orta sınıf osiloskobun standart olarak sunduğu veya isteğe bağlı olarak güncellenebileceği milyon noktalı kayıt uzunlukları noktasına kadar ulaşan daha büyük kayıt uzunlukları sunmuşlardır. Bu milyon noktalı kayıt uzunlukları sıklıkla sinyal aktivitesini gösteren binlerce ekranı temsil eder. Yıllar içinde standart kayıt uzunlukları büyük miktarda artsa da ve artık piyasadaki çoğu uygulamayı destekleyebilse de, şimdiye kadar büyük kayıt uzunluğu acquisition’larının etkin biçimde görüntülenmesi, aranması ve analiz edilmesi için gerekli araçlar açıkça göz ardı edilmiştir. DPO3000 Serisi aşağıdaki yenilikçi Wave Inspector kontrolleri ile büyük kayıt uzunluklarında çalışma ihtiyacına çözüm getirmektedir:

Zoom/Pan (Yakınlaştırma/Yatay-Düşey Kaydırma) - Özel, iki aşamalı bir ön panel düğme seti elde edilen kayıtlarda yakınlaştırma ve yatay/düşey kaydırma için sezgisel kontrol sağlar. İçteki düğme yakınlaştırma katsayısını (veya yakınlaştırma ölçeği) ayarlar; saat yönünde çevirme yakınlaştırmayı aktive eder ve sırasıyla daha yüksek yakınlaştırma katsayılarına ulaştırırken, saatin aksi yönünde çevirme ise daha düşük yakınlaştırma katsayılarına götürür ve netice olarak yakınlaştırmayı kapatır. Dıştaki düğme ilgilendiğiniz dalga formu kısmına hızlı bir şekilde ulaşmanız için dalga boyu üzerinde yakınlaştırma kutusunu yatay veya düşey olarak kaydırır. Dıştaki düğme ayrıca Güç-Geribesleme (force-feedback) özelliğini kullanarak dalga formu üzerinde ne kadar hızla kaydırma yapılacağını saptar. Dıştaki düğmeyi ne kadar çevirirseniz, yakınlaştırma kutusu o kadar hızlı hareket eder. Yatay/Düşey kaydırma yönü düğmenin diğer tarafa çevrilmesiyle değiştirilir. Artık yakınlaştırma görüntünüzü ayarlamak için çok sayıda menü içinde dolaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Play/Pause (Oynat/Duraklat) - AÖn paneldeki özel bir oynat/duraklat tuşu anormallikleri veya ilgilendiğiniz bir olayı araştırırken dalga formunu ekran boyunca otomatik olarak kaydırır. Oynatma hızı ve yönü sezgisel yatay/düşey kaydırma düğmesi ile kontrol edilir. Daha önce de olduğu gibi, düğmenin biraz daha çevrilmesi dalga formunun daha hızlı kaydırılmasını sağlar ve yönün değiştirilmesi düğmenin diğer tarafa çevrilmesi kadar kolay hale gelir.

User Marks (Kullanıcı İşaretleri) - Dalga formunuzda ilginizi çeken bir şey mi gördünüz? Bir veya daha fazla “yer işareti”ni dalga formunda bırakmak için ön paneldeki Set Mark (İşaret Koy) tuşuna basın. İşaretler arasında gezinti için ön paneldeki Previous (←) ve Next (→) tuşlarına basmanız yeterlidir.

Search Marks (Arama İşaretleri) - Aradığınız olayı bulmak amacıyla tüm acquisition’ı inceleyecek zamanınız yok mu? DPO3000 Serisi kullanıcı tanımlı kritere bağlı uzun acquisition’ınızda arama yapmanızı sağlayan güvenilir dalga formu aramasını içerir. Olaya ait tüm ortaya çıkışlar arama işaretleriyle vurgulanır ve ön panelde bulunan Previous (←)(Önceki) ve Next (→)(Sonraki)tuşları kullanılarak kolaylıkla bunlara erişilebilir. Arama türleri arasında edge, pulse width, runt, logic, setup ve hold, rise/fall time ve I2C, SPI, CAN, LIN, RS232/422/485/UART paket içeriği bulunur.


Wave Inspector Kumandaları dalga formu verilerinin görüntülenmesinde, aranmasında ve analiz edilmesinde eşsiz bir kolaylık sağlar. kayıtta 76.


Bir ayarlama ve sabitleme durumunun tüm ihlallerini gösteren Setup and Hold (Ayarlama ve Sabitleme) arama sonuçları.

PC Bağlantısı ve USB Yığın Depolama

DPO3000 serisi emsalsiz bir USB tak-çalıştır işlevi ve PC bağlantı kabiliyeti sunmaktadır. Ön paneldeki bir USB bağlantı noktası ekran görüntülerini, alet ayarlarını ve dalga formu verilerini avucunuzun içinde kolayca aktarabilmenizi sağlar. Ayrıca, osiloskobun bir PC’den uzaktan kumanda edilebilmesi için USBTMC aygıtı olarak da çalışabilen bir USB aygıt bağlantı noktası ile birlikte cihazın arkasında ikinci bir USB sunucu bağlantı noktası vardır. Entegre 10/100 Ethernet bağlantı noktası ağlara kolay bağlantı yapılmasına olanak tanır. Cihazdan verilerin ve ölçümlerin alınması için bir USB kablosunu osiloskoptan PC’ye bağlamanız yeterlidir. Sunulan uygulamalar arasında NI LabVIEW SignalExpress™ Tektronix Edition, OpenChoice® Desktop ve Windows PC’niz ile hızlı ve kolay doğrudan iletişim sağlayan Microsoft Excel ve Word araç çubukları yer alır.


OpenChoice® Desktop – Osiloskobu sorunsuzca PC’ye bağlayan standart yazılım.


NI LabVIEW SignalExpress Tektronix Edition – NI ile birlikte geliştirilen ve DPO serisi için optimize edilen tam interaktif ölçüm acquisition ve analiz yazılımı.

 


e*Scope geleneksel bir tarayıcı ara birimi yoluyla ağa bağlı olan osiloskobunuzun herhangi bir ağa bağlı PC üzerinden kontrol edilmesini mümkün kılar.

TekVPI® Probing

TekVPI prob ara birimi problama sırasında kullanım kolaylığı standardını ortaya koyar. TekVPI probları durum göstergeleri ve kumandaları ile birlikte kendi bileşen kutusunun sağ tarafında bir prob menü tuşunu içerir. Bu düğme prob için tüm ilgili ayarları ve kontrolleri içeren bir prob menüsünü osiloskop ekranına getirir. TekVPI ara birimi mevcut probların doğrudan bağlantısını mümkün kılan yeni bir güç yönetimi mimarisinden yararlanır. Son olarak, TekVPI probları ATE ortamlarında çok yönlü çözümlere olanak tanıyan USB, GPIB veya Ethernet yoluyla uzaktan kumanda edilebilir.


TekVPI prob ara birimi.

İlave Uygulama Desteği

Video Tasarım ve Geliştirme

Birçok video mühendisi belirli video dalga formu ayrıntılarını görebilmenin tek yolunun bir analog ekrandaki yoğunluk tonlamasının olduğuna inanarak analog osiloskop kullanmaya devam etmektedir. DPO3000 Serisi yoğunluk tonlamalı sinyal görünümü ile yüksek hızlı dalga formu yakalama sağlar ve daha fazla ayrıntı ile dijital osiloskopların tüm yararlarını bir analog osiloskobun ekranı kadar zengin içerikli bir ekranda sunar. 500 MHz’e kadar bant genişliği, dört giriş ve dahili 75Ω giriş sonlanması ile DPO3000 Serisi analog ve dijital video kullanımında yüksek performans sağlar.

Son olarak, DPO3000 Serisi video işlevi, opsiyonel DPO3VID video uygulama modülü ile daha da kapsamlıdır. DPO3VID sektörün en kapsamlı HDTV ve özel (standart dışı) video tetikleyicileri grubunu sunar.


Bir NTSC video sinyalini görüntüleme. DPO’nun zaman, genlik ve genliğin zamana göre dağılımını gösterme yeteneği ile sağlanan yoğunluk tonlamalı görünüme dikkat edin.

Dijital Tasarım ve Hata Ayıklama

Günümüzün dijital tasarımları devre kartları üzerindeki clock işaretleri arasında düzenli zaman ayarlamasını garanti etmek için genellikle devrelerin dikkatli bir şekilde yerleştirilmesini zorunlu kılar. Yerleşim sorunları veya bir devre kartı boyunca düzensiz yayılım zamanı nedeniyle oluşan gecikmelerdeki ufak farklılıklar dijital fonksiyonel blokların çalışmasını etkileyen durumlara yol açabilir. DPO3000 Serisi bir tasarım boyunca yayılırken clock işaretleri arasında oluşan küçük faz kaymalarının bulunmasında yardımcı olabilir. İki clock işaretine ait XY ekranı bunların arasında olabilecek bir faz farkının hızlı bir görsel belirtimini sağlayabilir. Frekans farklılıkları da hızlı bir şekilde görüntülenebilir. Bu özellik, clock işareti çoğullayıcının veya bölücü ağların hangi etkinlikte çalıştığının saptanmasında çok yardımcı olur.


Bir 20 MHz’lik clock işareti ve bir 10 MHz’lik clock işareti gösteren XY ekranı.

Tektronix’in “Entergre Görünüm” IntegratedView (iView™) özelliği ile sağlanan DPO3000 Serisi osiloskobun Tektronix TLA5000 Serisi lojik analizörler ile birlikte kullanılabilme özelliği, dijital tasarımcıların sinyal bütünlüğü sorunlarını çözmelerini ve kendi sistemlerinde etkin şekilde hata ayıklama ve kontrol işlerini daha hızlı ve kolay yapmalarını sağlar. iView özelliği bir Tektronix osiloskobun sektörde öncü performansını ve ölçüm hassasiyetini Tektronix lojik analizörün çok kanallı ve güçlü tetikleme yetenekleriyle eksiksiz olarak birleştirir. Bu birleşim tasarımcıların zaman korelasyonlu dijital ve analog verileri aynı ekran penceresinde görüntüleyebilmelerine ve sistemlerinde arızalara yol açan dijital sinyallerin analog karakteristiklerini izole etmelerine olanak tanır. Kullanıcı kalibrasyonu gerektirmez. Ayrıca, bir defa ayarlandıktan sonra, iView özelliği tamamen otomatik hale gelir. Sonuç – dijital tasarım ve sorun giderme için hazırlanmış entegre bir araç setidir.


Tektronix’in Entegre Görünüm özelliği (iView™) bir Tektronix osiloskobun performansını ve ölçüm hassasiyetini bir Tektronix lojik analizörün çok kanallı ve güçlü tetikleme kapasitesiyle bütünleştirerek tasarımcıların tasarımlarını hızlı şekilde kontrol edebilmelerine ve tasarımlarındaki hataları ayıklayabilmelerine olanak tanır.

Characteristics

Vertical System           DPO3012DPO3014DPO3032DPO3034DPO3052DPO3054
Input Channels242424
Analog Bandwidth (-3dB)100 MHz100 MHz300 MHz300 MHz500 MHz500 MHz

Calculated Rise Time

5 mV/div (typical)

3.5 ns3.5 ns1.17 ns1.17 ns700 ps700 ps
Hardware Bandwidth Limits20 MHz or 150 MHz
Input CouplingAC, DC, GND
Input Impedance1 MΩ ±1%, 75 Ω ±1%, 50 Ω ±1%
Input Sensitivity Range, 1 MΩ1 mV/div to 10 V/div
Input Sensitivity Range, 75 Ω, 50 Ω1 mV/div to 1 V/div
Vertical Resolution8 bits (11 bits with Hi-Res)
Max Input Voltage, 1 MΩ300 VRMS with peaks ≤±450 V
Max Input Voltage, 75 Ω, 50 Ω5 VRMS with peaks ≤± 20 V
DC Gain Accuracy±1.5% with offset set to 0 V
Offset Range                      1 MΩ 50 Ω, 75 Ω
   1 mV/div to 99.5 mV/div±1 V±1 V
   100 mV/div to 995 mV/div±10 V±5 V
   1 V/div±100 V±5 V
   1.01 V/div to 10 V/div±100 VNA

Channel-to-Channel Isolation

(Any Two Channels at Equal Vertical Scale)

≥ 100:1 at ≤100 MHz and ≥ 30:1 at > 100 MHz up to the rated BW
Horizontal System All DPO3000 Models
Maximum Sample Rate (all channels)2.5 GS/s
Maximum Record Length (all channels)5 M points
Maximum Duration of Time Captured at Highest Sample Rate (all channels)2 ms
Time base Range (S/div)1 ns to 1000 s
Time base Delay Time Range- 10 divisions to 5000 s
Channel-to-Channel Deskew Range±100 ns
Timebase Accuracy±10 ppm over any ≥ 1 ms interval
Trigger System
Main Trigger ModesAuto, Normal, and Single
Trigger CouplingDC, AC, HF reject (attenuates >50 kHz), LF reject (attenuates <50 kHz), noise reject (reduces sensitivity)
Trigger Holdoff Range20 ns to 8 s
Sensitivity
Internal DC Coupled0.4 div DC to 50 MHz, increasing to 1 div at rated bandwidth
External (Auxiliary Input)200 mV from DC to 50 MHz increasing to 500 mV at 250 MHz
Trigger Level Range
Any Channel±8 divisions from center of screen
External (auxiliary input)±8 V
Acquisition Modes
SampleAcquire sampled values
Peak DetectCaptures narrow glitches at all real-time sampling rates
AveragingFrom 2 to 512 waveforms included in average
EnvelopeMin-max envelope reflecting Peak Detect data over multiple acquisitions
Hi-ResReal-time boxcar averaging reduces random noise and increases resolution
RollScrolls waveforms right to left across the screen at sweep speeds slower than or equal to 40 ms/div
Trigger Modes
EdgePositive or negative slope on any channel or front panel auxiliary input. Coupling includes DC, AC, HF reject, LF reject and noise reject
Pulse WidthTrigger on width of positive or negative pulse that are >, <, = or ≠ a specified period of time
RuntTrigger on a pulse that crosses one threshold but fails to cross a second threshold before crossing the first again
LogicTrigger when any logical pattern of channels goes false or stays true for specified period of time. Any input can be used as a clock to look for the pattern on a clock edge. Pattern (AND, OR, NAND, NOR) specified for four input channels defined as High, Low or Don’t Care.
Setup and HoldTrigger on violations of both setup time and hold time between clock and data present on any two input channels
Rise/Fall TimeTrigger on pulse edge rates that are faster or slower than specified. Slope may be positive, negative or either.
VideoTrigger on all lines, odd, even or all fields on NTSC, PAL and SECAM video signals
Extended Video (optional)Trigger on 480p/60, 576p/50, 720p/30, 720p/50, 720p/60, 875i/60, 1080i/50, 1080i/60, 1080p/24, 1080p/24sF, 1080p/25, 1080p/30, 1080p/50, 1080p/60 and custom bi-level and tri-level sync video standards
I2C (optional)Trigger on Start, Repeated Start, Stop, Missing ACK, Address (7 or 10 bit), Data or Address & Data on I2C buses up to 3.4 Mb/s
SPI (optional)Trigger on SS, MOSI, MISO or MOSI & MISO on SPI buses up to 10.0 Mb/s
CAN (optional)Trigger on Start of Frame, Frame Type (data, remote, error, overload), Identifier (standard or extended), Data, Identifier and Data, End of Frame, Missing ACK, or Bit Stuffing Error on CAN signals up to 1 Mb/s. Data can be further specified to trigger on ≤, <, =, >, ≥ or ≠ a specific data value. User-adjustable sample point is set to 50% by default.
LIN (optional)Trigger on Sync, Identifier, Data, Id & Data, Wakeup Frame, Sleep Frame, Error up to 100 kb/s
RS-232/422/485/UART (optional)Trigger on Tx Start Bit, Rx Start Bit, Tx End of Packet, Rx End of Packet, Tx Data, Rx Data, Tx Parity Error, and Rx Parity Error
Trigger Delay by Time4 ns to 8 s
Trigger Delay by Events1 to 9,999,999 events

 

Waveform Measurements
CursorsWaveform and Screen
Automatic Measurements

29, of which up to four can be displayed on screen at any one time.

Measurements include: Period, Frequency, Delay, Rise Time, Fall Time, Positive Duty Cycle, Negative Duty Cycle, Positive Pulse Width, Negative Pulse Width, Burst Width, Phase, Positive Overshoot, Negative Overshoot, Peak to Peak, Amplitude, High, Low, Max, Min, Mean, Cycle Mean, RMS, Cycle RMS, Rising Edge Count, Falling Edge Count, Positive Pulse Count, Negative Pulse Count, Area and Cycle Area.

Measurement StatisticsMean, Min, Max, Standard Deviation
Reference LevelsUser-definable reference levels for automatic measurements can be specified in either percent or units
GatingIsolate the specific occurrence within an acquisition to take measurements on, using either the screen, or waveform cursors
Waveform Math
ArithmeticAdd, subtract, multiply, and divide waveforms
Math FunctionsIntegrate, Differentiate, FFT
FFTSpectral magnitude. Set FFT Vertical Scale to Linear RMS or dBV RMS, and FFT Window to Rectangular, Hamming, Hanning, or Blackman-Harris
Advanced MathDefine extensive algebraic expressions including waveforms, math functions, scalars, up to two user adjustable variables and results of parametric measurements e.g.,(Intg(Ch1–Mean(Ch1)) x 1.414 x VAR1)

Software

NI LabVIEW SignalExpressTM Tektronix Edition

A fully interactive measurement software environment optimized for the DPO3000 Series, enables you to instantly acquire, generate, analyze, compare, import and save measurement data and signals using an intuitive drag-and-drop user interface that does not require any programming.

Standard DPO3000 Series support for acquiring, controlling, viewing and exporting your live signal data. A 30-day trial period of the Full Version provides additional signal processing, advanced analysis, mixed signal, sweeping, limit testing and user-defined step capabilities. Order SIGEXPTE for permanent Full Version capability.

OpenChoice® DesktopEnables fast and easy communication between a Windows PC and the DPO3000 Series, via USB or LAN. Transfer and save settings, waveforms, measurements and screen images.
IVI DriverProvides a standard instrument programming interface for common applications such as LabVIEW, LabWindows/CVI, Microsoft .NET and MATLAB

Display Characteristics

Display Type9 in. (228.6 mm) wide format liquid crystal TFT color display
Display Resolution800 horizontal x 480 vertical pixels (WVGA)
Waveform StylesVectors, Dots, Variable Persistence, Infinite Persistence
GraticulesFull, Grid, Cross Hair, Frame, IRE and mV
FormatYT and XY
Waveform Capture RateUp to 50,000 wfm/s

Input/Output Ports

USB 2.0 High Speed Host PortSupports USB mass storage devices and printers. One port available on rear-panel and one on front-panel.
USB 2.0 High Speed Device PortRear panel connector allows for control of oscilloscope via USBTMC or GPIB with a TEK-USB-488
LAN PortRJ-45 connector, supports10/100Base-T
Video Out PortDB-15 female connector, connect to show the oscilloscope display on an external monitor or projector
Auxiliary InputFront panel BNC connector. Input Impedance 1MΩ. Max input 300VRMS Cat II with peaks ≤± 450 V
Probe Compensator OutputFront panel pins. Amplitude 2.5 V. Frequency 1 kHz.
Trigger OutRear-panel BNC connector, provides a positive polarity pulse when the oscilloscope triggers
Kensington LockRear-panel security slot connects to standard Kensington lock

Power Source

Power Source Voltage85 to 265 V ±10%
Power Source Frequency45 to 440 Hz (85 to 265 V)
Power Consumption120 W maximum
Optional TekVPI® Power SupplyOutput Voltage – 12 V; Output Current – 5A; Power Consumption – 60 W

Physical Characteristics

Dimensions mm in.
Height203.28
Width416.616.4
Depth137.25.4
Weightkg lbs.
Net4.179.2
Shipping8.6219
Rackmount Configuration5U
Cooling Clearance2 in. (51mm) required on left side and rear of instrument

General Characteristics

Environmental    
Temperature    
   Operating0ºC to +50ºC
   Non-operating–40ºC to +71ºC
Humidity    
   Operating

High: 30ºC to 50ºC,5% to 45% Relative Humidity

Low: 0ºC to 30ºC,5% to 95% Relative Humidity

   Non-operating

High: 30ºC to 50ºC,5% to 45% Relative Humidity

Low: 0ºC to 30ºC,5% to 95% Relative Humidity

Altitude    
   Operating3,000 meters (9,843 feet)
   Non-operating12,000 meters (39,370 feet)
Random Vibration    
   Operating0.31 GRMS from 5 to 500 Hz, 10 minutes each axis, 3 axes, 30 minutes total
   Non-operating2.46 GRMS from 5 to 500 Hz, 10 minutes each axis, 3 axes, 30 minutes total
Regulatory    
Electromagnetic Compatibility89/336/EEC
SafetyUL61010-1,Second Edition; CAN/CSA C22.2 No. 1010.1 1992, EN61010-1:2001; IEC 61010-1:2001

Ordering Information

DPO3000 Series
Product
DPO3012100 MHz, 2.5 GS/s, 5M record length, 2-channel digital phosphor oscilloscope
DPO3014100 MHz, 2.5 GS/s, 5M record length, 4-channel digital phosphor oscilloscope
DPO3032300 MHz, 2.5 GS/s, 5M record length, 2-channel digital phosphor oscilloscope
DPO3034300 MHz, 2.5 GS/s, 5M record length, 4-channel digital phosphor oscilloscope
DPO3052500 MHz, 2.5 GS/s, 5M record length, 2-channel digital phosphor oscilloscope
DPO3054500 MHz, 2.5 GS/s, 5M record length, 4-channel digital phosphor oscilloscope

Included: All models include: One P6139A 500MHz, 10x Passive Probe per Channel, Front Cover (200-5052-xx), User Manual, Documentation CD (063-4104-xx), OpenChoice® Desktop Software, NI LabVIEW SignalExpress™ Tektronix Edition LE Software, Calibration Certificate Documenting Traceability to National Metrology Institute(s) and ISO9001 Quality System Registration, Power Cord, Accessory Pouch (016-2008-xx), Three-year Warranty. Please specify power plug and manual language version when ordering.

Application Modules

DPO3AUTOAutomotive Serial Triggering and Analysis Module. Enables triggering on packet level information on CAN bus and LIN bus as well as analytical tools such as digital views of the signal, bus views, packet decoding, search tools and packet decode tables with timestamp information.
DPO3EMBDEmbedded Serial Triggering and Analysis Module. Enables triggering on packet level information on I2C and SPI buses as well as analytical tools such as digital views of the signal, bus views, packet decoding, search tools and packet decode tables with timestamp information.
DPO3COMPComputer Serial Triggering and Analysis Module. Enables triggering on packet level information on RS-232/422/485/UART buses as well as analytical tools such as digital views of the signal, bus views, packet decoding, search tools and packet decode tables with timestamp information.
DPO3VIDHDTV and Custom (non-standard) Video Triggering Module
Instrument Options

Power Plug Options

Opt. A0North America
Opt. A1Universal Euro
Opt. A2United Kingdom
Opt. A3Australia
Opt. A5Switzerland
Opt. A6Japan
Opt. A10China
Opt. A11India
Opt. A99No power cord

Language Options*1

Opt. L0English manual
Opt. L1French manual
Opt. L2Italian manual
Opt. L3German manual
Opt. L4Spanish manual
Opt. L5Japanese manual
Opt. L6Portuguese manual
Opt. L7Simplified Chinese manual
Opt. L8Traditional Chinese manual
Opt. L9Korean manual
Opt. L10Russian manual
Opt. L99No manual

Service Options*2

Opt. C3       Calibration Service 3 years
Opt. C5Calibration Service 5 years
Opt. CA1Provides a single calibration event, or coverage for the designated calibration interval, whichever comes first
Opt. D1Calibration Data Report
Opt. D3Calibration Data Report 3 years (with Opt.C3)
Opt. D5Calibration Data Report 5 years (with Opt.C5)
Opt. R5Repair Service 5 years (including warranty)

Recommended Probes

TAP15001.5 GHz TekVPI® active voltage probe
TDP0500500 MHz TekVPI differential voltage probe with ±42 V differential input voltage
TDP10001 GHz TekVPI differential voltage probe ±42 V differential input voltage
TCP0030120 MHz TekVPI 30 Ampere AC/DC current probe
TCP015020 MHz TekVPI 150 Ampere AC/DC current probe
TCPA300/400*3 Current measurement systems
P5205*3 1.3 kV, 100 MHz high-voltage differential probe
P5210*3 5.6 kV, 50 MHz high-voltage differential probe
P5100*3 2.5 kV, 100X high-voltage passive probe
ADA400A*3 100X, 10X, 1X, 0.1X high-gain differential amplifier

Recommended Accessories

Service ManualOrder 071-2422-xx (English only)
SIGEXPTENI LabVIEW SignalExpress Tektronix Edition Software
TPA-BNCTekVPI to TekProbe BNC adapter
TekVPI® External Power SupplyOrder 119-7465-xx
TEK-USB-488GPIB to USB adapter
Soft Transit CaseOrder ACD4000
Hard Transit CaseOrder HCTEK4321 (requires ACD4000)
Rackmount KitOrder RMD3000
Warranty

Three-year warranty covering all parts and labor, excluding probes.

*1 Language options include translated front panel overlay for the selected language(s).

*2 Probes and accessories are not covered by the oscilloscope warranty and Service Offerings. Refer to the datasheet of each probe and accessory model for its unique warranty and calibration terms.

*3 Requires TekVPI® to TekProbe BNC adapter (TPA-BNC).
CE Mark
ISO9001 Product(s) are manufactured in ISO registered facilities.

GPIB Logo Product(s) complies with IEEE Standard 488.1-1987, RS-232-C, and with Tektronix Standard Codes and Formats.

3GB-21364-0, 22-APR-2008

(WebID: 13297)

back to top
Ürün Bilgisi
Giriş
Karakteristikler/Spekler
Sipariş Bilgisi
Print Edilebilir Döküman (2 MB)

Satınalma Bilgisi
Satış ile Görüşmek İste
Demo İsteği

Teklif isteği

İlave Bilgiler
Find an Authorized Distributorwidth=10
DPO3000 Series Homewidth=10
NI LabVIEW SignalExpress Tektronix Edition Softwarewidth=10
Classroom and Lab Resourceswidth=10
Online Oscilloscope Advisorwidth=10

Navigate Data Sheets

Data Sheets > Products > Oscilloscopes > Oscilloscopes up to 500MHz > DPO3000 SeriesTektronix documents require the latest version of PDF Adobe Acrobat Reader.